5 sprawdzonych sposobów na kaca!

Zgodnie z popularnym polskim przysłowiem na kaca najlepsza jest praca. Niestety silny ból głowy oraz mdłości połączone z zawrotami głowy nie na to pozwalają. W jaki więc sposób poradzić sobie z tym problemem? 

Skąd bierze się kac?

Nieprzyjemne uczucie po spożyciu alkoholu bierze się z powodu wydzielania enzymów przez wątrobę. Przekształcają one alkohol w kwas octowy oraz aldehyd octowy. Wspomniany aldehyd wzmaga ciśnienie krwi i sprawia, że kolejnego dnia czujemy mdłości i boli nas głowa. Kwas octowy wpływa negatywnie na stan żołądka, gdyż może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych objawów, jak nadkwaśność i refluks żołądka. Wśród rzeczy, które potęgują kaca, wymienić można:

  • picie słodkich napojów wraz z alkoholem,
  • spadek wagi w ciągu ostatnich tygodni,
  • zmęczenie/brak snu,
  • nadwrażliwość na alkohol,
  • przyjmowanie niektórych leków. 

Co jest dobre na kaca?

1. Sok z kiszonki

Chociaż po spożyciu alkoholu mdłości nie dają o sobie zapomnieć, doskonałym antidotum na problemy związane z kacem jest wypicie soku z kiszonki. Może być to sok z kapusty lub kiszonych ogórków. Zalecane jest także picie kwasu buraczanego. Dzięki niemu organizm oczyści się znacznie szybciej, a wszelkie nieprzyjemne dolegliwości szybciej zostaną zapomniane.

2. Sok ze świeżych owoców

Alternatywą dla powyższej metody może być wypicie naturalnych, świeżo wyciskanych soków na przykład z pomarańczy lub jabłek. Ważne jest także picie dużych ilości wody.

3. Spożycie kofeiny

Zbawienna na kacu może okazać się także kofeina, którą znajdziemy na przykład w kawie lub coli. Warto zaznaczyć, że kofeina przyspiesza przemianę materii, pobudza oraz zmniejsza mdłości po spożyciu alkoholu. Co ciekawe, kofeina ma także działanie przeciwbólowe. 

4. Glukoza

Podanie glukozy to pierwsza czynność, jaką służby medyczne robią w przypadku zatrucia pokarmowego spowodowanego alkoholem oraz w przypadku znacznego pogorszenia się samopoczucia po alkoholu. Glukozę można zakupić w aptece. Można spożyć ją bezpośrednio lub rozcieńczyć w szklance wody. 

5. Śniadanie

W trakcie poranka na kacu najczęściej ostatnią rzeczą, na jaką mamy ochotę to jedzenie. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że żołądek nie może pozostać niewypełniony, gdyż w takim przypadku nieprzyjemne dolegliwości będą trwały znacznie dłużej, niż po śniadaniu. Zaznaczyć należy, że śniadanie warto spożyć na ciepło (np. jajecznica, parówki) wraz z dużą ilością warzyw. 

Przygotowanie przed imprezą

Co jednak zrobić, aby kac był mniejszy? Możemy przygotować na to nasz organizm. W jaki sposób? Przed imprezą należy spożyć obfity posiłek. W trakcie jej trwania także warto coś zjeść, aby żołądek nie był pusty. Kolejną zasadą jest niemieszanie alkoholu, gdyż to w wyższym stopniu potęguje nieprzyjemne uczucie następnego dnia. Nie należy mieszać zwłaszcza alkoholu delikatnego jak piwo, czy wino z mocnym alkoholem, takim jak wódka. W trakcie przyjęcia należy także spożywać duże ilości wody. Warto pamiętać, że alkohol działa moczopędnie, wraz z oddawaniem moczu tracić będziemy także elektrolity, co wzmoże uczucie odwodnienia kolejnego dnia.