Jak przygotować się do roli ojca?

Perspektywa zostania rodzicem jest źródłem emocji nie tylko dla przyszłej mamy. Również mężczyzna, który spodziewa się potomka staje wówczas przed zadaniem oswojenia się z tą myślą i podjęcia kroków, celem zapewnienia swojej rodzinie odpowiedniej opieki. W tym artykule dowiesz się jak przygotować się do roli ojca jeszcze przed narodzinami dziecka. 

Jak przygotować się do roli ojca?

Twoja wizja rodzicielstwa

Ciąża jest dość długim okresem, pozwalającym wielokrotnie przemyśleć wspólną wizję jego wychowania. Nie miej więc oporów ku temu, aby rozmawiać z partnerką na temat waszej przyszłości. Dzięki wymianie wspólnych doświadczeń i dokonaniu analizy własnego okresu dzieciństwa, łatwo jest uświadomić sobie funkcjonujący w Twoim umyśle wzór ojca. Zastanawiając się nad tym możesz nawet przywołać za przykład własnego tatę. Czy był on wymagający i surowy? A może poświęcał Ci wiele uwagi, otaczał troską i opieką? Bardzo często dochodzi do sytuacji, iż nieświadomie przenosi się pewne zachowania swoich rodziców do własnego postępowania. Odpowiedź na wcześniej zadane pytania pozwala także dokonać oceny, a ostatecznie podjąć decyzje o tym, które wartości chciałoby się przekazać własnemu dziecku. Bez względu na to czy będziesz chciał naśladować własnego ojca czy też unikać pewnych jego cech i zachowań – Twoja wizja rodzicielstwa bez wątpienia będzie znacznie pełniejsza, jeśli zaczniesz ją kreować w sposób świadomy i odpowiedzialny. 

Kilka męskich zadań w trakcie trwania ciąży

Jak powszechnie wiadomo, kobieta w ciąży jest zobowiązania do dbania o własne zdrowie. W niektórych przypadkach okres oczekiwania na potomka jest dla niej bardzo obciążający fizycznie lub psychicznie. Warto więc ulżyć przyszłej mamę, wyręczając ją w niektórych kwestiach – pomóc zrobić obiad, posprzątać mieszkanie, wywiesić pranie czy też zrobić zakupy. Jeśli w waszym domu to Ty chodzisz do pracy a ona zajmuje się domem, powinieneś dostosować się do nowych realiów i zapewnić nieco komfortu kobiecie, noszącej pod piersią również Twoje dziecko.

Warto również wiedzieć, iż wraz z przyjściem na świat małego dziecka należy dokonać kilku niezbędnych wydatków. Przygotowanie pokoiku dziecięcego, z którym wiąże się skręcanie łóżeczka czy innych mebelków. Zakup fotelika samochodowego, nosidełka oraz wybór wózka. To ten typ zadań, w których mężczyzna powinien odnaleźć się znacznie lepiej niż kobieta, gdyż do ich zrealizowania przyda się odrobina kompetencji technicznych.

Przyzwyczajaj się do roli ojca

Istotnym elementem przygotowania do nowej roli jest także nastawienie psychiczne. W tym celu warto chociażby udać się z partnerką na wizytę do ginekologa. Kiedy zobaczysz swoje dziecko na obrazie USG przestaniesz myśleć o ojcostwie jako czymś abstrakcyjnym. Na ułożenie konkretnego myślenia na temat dziecka oraz obowiązków ojca pozwala także szkoła rodzenia, do której możesz chodzić wspólnie z partnerką. Na spotkaniach dowiecie się między innymi jak opiekować się maluchem, czyli wykonywać podstawowe czynności pielęgnacyjne. Świadomy ojciec, który bez problemu karmi, przewija i trzyma własne dziecko jest w stanie stworzyć z nim znacznie silniejszą więź.