Forma w czasie pandemii – ćwiczenia na domowej siłowni

W dobie pandemii koronawirusa dostęp do siłowni i klubów fitness jest znacząco utrudniony, a niekiedy nawet całkowicie niemożliwy. Przedłużająca się izolacja oraz brak regularnego wysiłku fizycznego sprzyjają frustracji, pogorszonemu samopoczuciu oraz zmniejszeniu kondycji. Jednocześnie ruch jest niezbędny, pozytywnie wpływając na zdrowie oraz ograniczając stany depresyjne. Jak zatem ćwiczyć w domu, aby zachować formę w czasie pandemii?

Domowa siłownia

Jaki sprzęt przyda się w domowej siłowni?

Aby wykonywać efektywne ćwiczenia w domowym zaciszu, wystarczy zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowy sprzęt sportowy. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań są hantle o zróżnicowanym ciężarze. Treningi z ich użyciem pozwolą nam rozbudować mięśnie rąk, klatki piersiowej i pleców, pozytywnie wpływając na kształtowanie sylwetki. Niewiele miejsca w naszym domu wystarczy, by zakupić bieżnię lub orbitrek. Ćwiczenia z ich wykorzystaniem zaangażują wszystkie partie ciała, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawiając ogólną wydolność organizmu. Najwięcej możliwości będziemy posiadać, jeśli przeznaczymy jedno osobne pomieszczenie pod domową siłownię. W takiej sytuacji możemy zaopatrzyć się w zestaw do ćwiczeń z ławeczką i sztangą, odpowiedni dla osób początkujących i zaawansowanych. Umożliwi on pracę nad własną sylwetką oraz efektywny trening siłowy wybranych partii ciała. Godna polecenia będzie również drabinka gimnastyczna, mocowana do ściany. Jest ona dedykowana do wzmacniania mięśni ramion, klatki piersiowej, pleców, pośladków i brzucha, stanowiąc cenne uzupełnienie treningów na ławeczce, bieżni czy orbitreku. Ilość i rodzaj urządzeń, jakie zakupimy do domowej siłowni, zależy wyłącznie od naszych potrzeb, możliwości lokalowych oraz funduszy przeznaczonych na jej wyposażenie.

Ćwiczenia w domowym zaciszu na poprawę kondycji i odporności

Ograniczona możliwość uprawiania sportu na siłowniach, w klubach fitness i innych obiektach sportowych to trudny czas dla osób lubiących dbać o swoją kondycję. Aby nie utracić wypracowanych wcześniej efektów, utrzymać smukłą sylwetkę oraz pożytecznie spędzić czas, powinniśmy wdrożyć regularne treningi w domowym zaciszu. Niezależnie, czy zdecydujemy się na ćwiczenia ze sprzętem czy też bez niego, nasz organizm odwdzięczy się lepszą kondycją i samopoczuciem. Jaką aktywność warto włączyć do regularnych treningów? Największą popularnością cieszą się ćwiczenia aerobowe, wykonywane w krótkich seriach. Zaliczamy do nich brzuszki, pompki, skakanie na skakance czy bieganie na bieżni. Wielu mężczyzn decyduje się również na treningi siłowe. Jeśli chcemy zwiększyć siłę naszych mięśni, poćwiczmy wyciskanie sztangi, przysiady i martwy ciąg z hantlami lub jazdę na orbitreku z maksymalnie podkręconym obciążeniem.

Wielu spośród nas nie wyobraża sobie tygodnia bez ćwiczeń. Tymczasem obecna pandemia dość mocno zmieniła nasze plany i przyzwyczajenia, wykluczając nas często z możliwości treningów w profesjonalnych obiektach. Z pomocą przyjdzie nam jednak domowa siłownia. Wystarczy wyposażyć się w wybrane sprzęty i zmotywować do aktywności we własnych czterech ścianach, by nadal utrzymać dobrą formę pomimo utrudnionego dostępu do klubów fitness i siłowni.