Dachy zielone jako nowoczesne rozwiązanie do Twojego domu

Zielone dachy (ang. green roof lub living roof) to ekonomiczne rozwiązanie, które jest przyjazne dla człowieka oraz środowiska. Nazywane są również ,,żywymi dachami” ze względu na zielone rośliny. Wiele osób decyduje się na rodzaj dachów z uwagi na szereg zalet. Co możemy zyskać, posiadając zielony dach na swoim domu?

zielony_dach

Zalety zielonych dachów

Zielone dachy pozwalają uprawiać wiele roślin i stanowią formę ekosystemu. W przeciwieństwie do tradycyjnych pokryć dachowych (blacha, dachówka lub papa), nie nagrzewają się w lato. To sprawia, że w budynku panuje niższa temperatura, co generuje oszczędności. Klimatyzacja może pracować z mniejszą intensywnością, przez co zużywa mniej energii elektrycznej. Z kolei w zimie, dachy zapobiegają utracie ciepła, co generuje oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Zielony dach możemy zbudować na płaskiej powierzchni budynku. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest magazynowanie wody deszczowej. Z pewnością docenimy również wygłuszanie pomieszczeń, ponieważ tego typu dachy mogą obniżać hałas z zewnątrz nawet o 8 dB.

Odpowiedni kąt pochylenia zielonych dachów

Na rynku dostępne są zielone dachy o różnym kącie pochylenia. To pozwala zamontować je praktycznie na większości konstrukcji dachowych. Do najpopularniejszych należą dachy:

  • Płaskie – kąt pochylenia wynosi  0-5° i montowane są na całkowicie płaskich stropach budynków. W ich skład wchodzi: warstwa drenująca z włókniną, ekstensywnego podłoża dachowego, a także mata wegetacyjna.
  • Lekkospadziste – o kącie pochylenia wynosi 5° – 25°, różnią się od poprzednich grubszą warstwą podłoża. Takie rozwiązanie zapobiega szybkiemu odpływowi wody, która zasila rośliny.
  • Lekkospadziste – o kącie pochylenia wynosi 0°-15°, wykonywane są na konstrukcjach, które nie pozwalają na montaż ciężkich dachów. 
  • Strome – spadek wynosi 25° – 40° oprócz podłoża, mata u góry i na dole, posiada specjalne plastikowe wzmocnienia. 
  • Bioróżnorodne – to rozwiązanie, umożliwiające uprawę różnych gatunków roślin, które produkują pokarm również dla motyli i pszczół. 

Główne rodzaje dachów zielonych

Popularne są 2 rodzaje dachów, różniące się roślinnością, którą możemy na nich uprawiać. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz czasu na pielęgnację, możemy zdecydować się na następujący rodzaj dachu:

  • Ekstensywny – kąt pochylenia wynosi do 45° i pokryty jest głównie mchem. Możemy uprawiać na nim również zioła oraz niskie rośliny. W przypadku dachów pokrytych mchem, nie wymagają one nakłady pracy. Nawilżenie zapewnia system nawadniający i odpowiedni drenaż. 
  • Intensywny – kąt pochylenia wynosi do 5° i możemy uprawiać na nim wiele roślin: trawy, byliny, krzewy i niektóre gatunki drzew. Odpowiednio zagospodarowany, przypomina ogród, w którym możemy się relaksować. Jednak ze względu na roślinność, wymaga trochę nakładu pracy. 

Zielone dachy to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które sprzyja środowisku. Pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz oczyszczają powietrze. Poza tym, posiadanie takiego dachu generuje oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Możemy również cieszyć się zielonym ogrodem bez posiadania wolnej powierzchni gruntu wokół domu.