Kluczowe komponenty komputera do gier

Rozwój nowoczesnych technologii nie ustaje. Powoduje to, że komputery każdego roku są coraz mocniejsze, posiadają coraz większą moc obliczeniową. Producenci gier mogą więc wykorzystywać te coraz lepsze parametry, co jednak powoduje że dane pozycje nie chodzą już płynnie na starszych maszynach. W dzisiejszym poradniku podpowiemy na jakie komponenty należy zwrócić uwagę, gdy będziemy szukać nowszego i mocniejszego sprzętu, który bez problemu obsłuży nowe tytuły z rynku gier komputerowych.

Komputer do gier

Procesor i pamięć operacyjna

Rzeczy absolutnie podstawowe, które odpowiadają za szybkość każdego sprzętu komputerowego, to jego procesor oraz ilość dostępnej pamięci RAM. Komputer do gier powinien przede wszystkim posiadać taką jednostkę obliczeniową, która przeznaczona jest fabrycznie do tego celu. Nie sprawdzą się tutaj procesory przeznaczone do sprzętu biurowego, choćby były to modele z najwyższej półki. Baczną uwagę trzeba zwrócić na ilość rdzeni oraz wątków. Najlepiej by było ich jak najwięcej, jednak parametry te mocno windują również cenę procesora. Przyjmuje się, że obecnie jednostki 4-rdzeniowe, posiadające po 2 wątki na każdy rdzeń i legitymujące się szybkością około 4.00 GHz, powinny poradzić sobie z większością gier.

Przechodząc do wymaganej ilości pamięci operacyjne RAM, to tutaj króluje prosta zasada, że im więcej tym lepiej. Jednak na drodze znów mogą stanąć finanse, a także maksymalna pojemność płyty głównej. Do uruchomienia najnowszych gier powinno wystarczyć 8 GB pamięci, jednak jeśli mamy możliwość zainstalowania większej ilości (12 lub 16 GB), to należy z tego skorzystać. Jednak nie tylko pojemność się liczy, ale również szybkość samych kości RAM. Komputer do gier powinien posiadać pamięć możliwie jak najszybszą, nawet kosztem jej ilości.

Karta graficzna i dysk twardy

To, co jednak głównie odróżnia zwykły komputer biurowy bądź ogólnego przeznaczenia, od sprzętu skrojonego typowo pod gry, to mocna karta graficzna. To ona zajmuje się tworzeniem skomplikowanych efektów 3D w czasie rzeczywistym, które obserwujemy na ekranie. W obecnych czasach jej procesor (GPU) może nawet przejmować część zadań głównej jednostki obliczeniowej komputera (CPU). Kompletując komputer do gier, powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę na ilość pamięci wideo-RAM, która wbudowana jest w ww. kartę. Jeszcze dekadę temu 512 MB było uważane za bardzo dużo, dziś 1 GB to absolutne minimum, jednak zasada jest podobna jak przy pamięci operacyjnej – im więcej tym lepiej (optymalna ilość to 2 GB)

Nie można zapomnieć też o dysku twardym. Obecnie produkowane gry są bardzo obszerne i podczas rozgrywki ogromne ilości danych wczytują się z powierzchni dysku do pamięci RAM oraz pamięci karty graficznej. Dlatego bardzo mocno zaleca się, by komputer do gier wyposażony był w dysk wykonany w technologii półprzewodnikowej, czyli SSD. W przeciwieństwie do starszego standardu, czyli dysków magnetycznych z wirującymi talerzami, technologia SSD pozwala na nawet kilkunastokrotnie wyższe prędkości przesyłu danych. Dzięki temu na pewno nie będzie nam przeszkadzać denerwujące spowalnianie bądź zacinanie się gry, podczas gdy kolejna duża paczka danych będzie ładowana z dysku do pamięci komputera.