Opaska sportowa – pomocnik podczas treningu i nie tylko

Coraz częściej na nadgarstkach mężczyzn uprawiających sport można dostrzec opaski treningowe. Te niewielkie urządzenia synchronizowane z telefonem mają pomagać we właściwym wykonywaniu treningu, kontrolować tętno i obliczać liczbę spalonych kalorii. Czy to przejściowa moda, czy rzeczywista pomoc dla dbających o formę? Jakie funkcje zapewnia ten gadżet?

opaska sportowa

Opaska sportowa – dlaczego popularna?

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z możliwości opasek sportowych? Jedną z przyczyn jest ich niewielka cena. Taki gadżet umieszczony na nadgarstku mieści się w przedziale 100 – 200 złotych. Oznacza to, że większość z nas może sobie na niego pozwolić bez żadnego wysiłku finansowego. Łatwiej więc podjąć decyzję o zakupie, nawet pod wpływem impulsu. Oczywiście sama cena nie byłaby odpowiednią motywacją do zakupu, gdyby samo urządzenie nie oferowało ciekawych funkcji, a tych przybywa wraz z nowszymi modelami. Aktualnie produkowane potrafią m.in. mierzyć tętno i natlenienie krwi, a także temperaturę ciała, poziom stresu i liczbę spalonych kalorii. Pozwala to jeszcze lepiej ocenić podejmowaną aktywność fizyczną – m.in. ile energii udało się podczas jej trwania spalić, czy jego tempo jest odpowiednie oraz jak odbija się ona na pracy naszego serca (czy nie wchodzimy np. w niebezpieczne zakresy) i wprowadzić odpowiednie modyfikacje, by z treningu wyciągnąć maksimum korzyści. Nic dziwnego, że na zakup takiej opaski decyduje się coraz więcej osób, tym bardziej, że wskazania wbudowanych sensorów są dość dokładne i z powodzeniem wystarczają do amatorskich zastosowań. Urządzenie takie potrafi również samodzielnie wykryć rozpoczęcie treningu w jednej z kilkudziesięciu kategorii oraz zliczać wykonane podczas dnia kroki – dając kompletny obraz dziennej aktywności.

Opaska sportowa – nie tylko podczas treningu

Funkcjonalność większości obecnych na rynku opasek nie ogranicza się wyłącznie do monitorowania organizmu podczas wykonywania ćwiczeń. Wraz z rosnącymi ekranami możliwe stało się wykorzystywanie ich do wyświetlania powiadomień z telefonu – i robią to całkiem sprawnie. Na takiej opasce sprawdzisz więc, kto dzwoni, odczytasz wiadomość (również z popularnych komunikatorów) i odczytasz e-mail. Możliwe jest także sterowanie muzyką, odnajdywanie telefonu (zostanie na nim odtworzony sygnał dźwiękowy), a także – co również może być przydatne dla osób trenujących, ale nie tylko – monitorowanie snu. Ta ostatnia funkcja pozwala na prześledzenie, ile czasu spędza się w poszczególnych fazach – REM, NREM i śnie płytkim. Dzięki dodawanym coraz częściej czujnikom natlenienia pozwala wykryć bezdech senny i poinformować użytkownika, że czas na wizytę u lekarza.

Czy warto kupić opaskę sportową?

Jeśli trenujesz – amatorsko lub profesjonalnie – to bez wątpienia opaska pozwoli Ci osiągać lepsze wyniki i efektywniej wykonywać treningi. Nawet jeśli siłownię odwiedzasz niezbyt często, to ten niewielki gadżet może okazać się bardzo przydatny. Policzy kroki, zmotywuje do ruchu i sprawnie wyświetli najważniejsze powiadomienia. Dodając do tego niską cenę, otrzymujemy urządzenie, którym warto się zainteresować.