Wymiana części do telefonu czy zakup nowego? Dlaczego warto wymienić części?

Smartfon uległ awarii? Pierwsza nasza myśl to zakup nowego urządzenia. Wychodzimy najczęściej z założenia, że wymiana zepsutych części będzie nieopłacalna. I choć rzeczywiście ten scenariusz jest możliwy, to dotyczy głównie smartfonów leciwych, w kontekście których cena naprawy będzie nieadekwatnie wysoka co do rzeczywistej wartości urządzenia. Wskazujemy, dlaczego warto zastanowić się nad wymianą zepsutych części w smartfonie – zamiast decydować się na zakup nowego sprzętu.

naprawa_czy_nowy_telefon

Awaria kilkuletniego telefonu – dlaczego unikamy serwisów naprawczych?

Jeśli posiadamy urządzenie kilkuletnie, które nie obejmuje już standardowy okres gwarancyjny, to w przypadku awarii jednego z komponentów będziemy mieli nie lada problem. Staniemy bowiem przed wyborem: zakupić inny telefon, czy też podjąć się próby wymiany części do telefonu w profesjonalnym serwisie? Zwykle wychodzimy z założenia, że naprawa będzie:

  • droga, dlatego bardziej będzie się opłacać zakupić nowy smartfon;
  • długotrwała, a nowy telefon dostaniemy przecież od ręki w sklepie;
  • niepewna, bo nie ufamy fachowcom, którym mielibyśmy powierzyć nasz sprzęt.

I rezygnujemy z oddania telefonu do serwisu, odkładając zepsute urządzenie głęboko do szuflady. Sprzęt, który odmówił posłuszeństwa z błahego powodu, zazwyczaj mógł spełniać swoją funkcję jeszcze przez długi czas – wystarczyło dokonać tylko małej renowacji. Okazuje się, że wymiana poszczególnych komponentów w smartfonie nie jest kosztowna w kontekście całkowitej wartości telefonu. Czy zatem jest nad czym myśleć?

Czy warto decydować się na wymianę części?

Nowoczesne urządzenie mobilne to koszt z zakresu od 2000 do 4000 złotych. Rzecz jasna znajdziemy urządzenia znacznie tańsze, jak i o wiele droższe – chodzi wyłącznie o pewne usystematyzowanie sytuacji. Mogłoby się wydawać, że naprawa pękniętego ekranu czy uszkodzonego gniazda ładowania to wydatek rzędu kilkudziesięciu procent wartości urządzenia. Ceny części do telefonów są zdecydowanie niższe, niż było to jeszcze kilkanaście lat temu. W końcu – dlaczego decydujemy się na oddanie samochodu do serwisu, zamiast decydować się na zakup nowego? Z tego samego powodu, z którego użytkownicy smartfonów korzystają ze sprawdzonych punktów wymiany części. Jest to po prostu wybór bardziej ekonomiczny, dzięki któremu sprzęt może posłużyć nam jeszcze całkiem długo.

Ekonomiczne podejście do naprawy smartfonów

Tego typu trend wpisuje się także w ideę elektronicznego no waste – warto szanować środowisko i nie generować dodatkowych elektrośmieci, które są niezwykle trudne w recyklingu. Dajemy również szansę na zarobek dla profesjonalnych serwisantów, którzy z najwyższą dbałością wymienią popsute komponenty na nowe egzemplarze w naszym telefonie. W kontekście wymiany poszczególnych części w smartfonie nie musimy również decydować się na drogie elementy oryginalne. Na rynku dostępnych jest całkiem sporo wysokojakościowych zamienników, które są wystarczająco dobre, aby zagwarantować poprawne działanie urządzenia mobilnego. Co ważne, są czasami o połowę tańsze, niż oryginały. Reasumując: możemy się zdziwić, jak bardzo opłaca się wymienić części na nowe, zamiast decydować się na nowy smartfon.